Gözleriniz açıkken hapşırmak gerçekten gözlere zarar verir mi?

Dr. hapşırmayla ilgili en sık sorulan soruları yanıtladı ve gözleriniz açıkken hapşırmanın aslında fiziksel olarak mümkün olduğunu ortaya çıkardı. “Hapşırma refleksi, genellikle göz kapakları da dahil olmak üzere vücuttaki birçok farklı kas ve kas grubunun kasılmasını içerir. Ancak gözlerimiz açıkken hapşırmanın imkansız olduğuna dair yaygın inanış, çoğumuz gözlerimizi kapatsak bile yanlıştır.

Endişelenmeyin, eğer açık kalırlarsa olağandışı hiçbir şey olmaz!” diyor . Ayrıca ortalama istatistiksel hapşırığın saatte yaklaşık 160 kilometreye kadar çıkabileceğini de ortaya çıkardı! Kendinizi virüslerden ve soğuk algınlığından korumanın ipuçlarını, vücudun bağışıklık sisteminin virüsle savaşmaya çalışması nedeniyle burun tıkanıklığının, burun kanallarının iltihaplanmasından kaynaklandığını ekliyor. Enflamasyon daha sonra viral partikülleri fiziksel olarak yok etmek ve silmek için bağışıklık hücrelerinin nerede olması gerektiğini ustalıkla gösterir. Ve sümük, burun kan damarlarının şişmesinin bir sonucudur.

Ayrıca hapşırmayı durdurmanın en iyi yolunun derin nefes almak, nefesinizi 10’a kadar tutmak veya birkaç saniye burnunuzu hafifçe sıkmak olduğunu söyledi.

Doktor, ayrıca bazı tavsiyelerde bulunuyor: “Herkes soğuk algınlığına yakalanabilir, ancak bundan kaçınmanın en iyi yolu ellerinizi ılık su ve sabunla yıkamak ve havluları veya bardak gibi ev eşyalarını soğuk algınlığı olan biriyle paylaşmamaktır.” “Virüsle temasa geçmeniz durumunda gözlerinize veya burnunuza dokunmaktan da kaçınmalısınız; virüs vücudunuza bu şekilde bulaşabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir