Askerlik heyecanını 62 yaşında yaşayan engelli Ali Özdemir, buruk sevincini PD’sına anlattı

Kenan GÜRBÜZ

Muğla’da 27 engelli vatandaşın katılımıyla İl Jandarma Komutanlığı’nda temsili yemin töreni yapıldı. Büyük coşkunun hâkim olduğu temsili yemin töreninde engelli vatandaşlar gün boyunca temsili askeri eğitimlerden geçtiler.

Askeri üniforma giyen engelli vatandaşlar, tören alanına askeri nizamla geldiler.

Töreni takip eden protokolü ve ailelerini selamladılar. Yemin törenine geçilmesinin ardından Muğla İl Jandarma Komutanlığında 1 gün süreyle temsili askerlik yapan engelli vatandaşlar, Türk Bayrağı ve silahların bulunduğu masalara ellerine koyarak yemin ettiler. Engelli ailelerinin ve yemin törenini izleyenlerin duygulandığı yemin töreni sonrasında temsili askerlik görevini tamamlayan vatandaşlar, terhis belgelerini Muğla Valisi İdris Akbıyık ve protokol üyelerinden teslim aldılar.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görevli komando ekiplerinin gösterisi adeta nefes kesti. Komandoların gösterisi uzun süre alkışlandı.

Yemin törenine Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Dr. Turhan Kaçar, İl Emniyet Müdürü Ali Canpolat, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş başta olmak üzere yetkili protokol mensupları katıldı.

YAŞADIĞIM SEVİNCE KIZIMINDA ŞAHİTLİK ETMESİNİ İSTERDİM

Muğla İl Jandarma Komutanlığında 1 gün süreyle temsili askerlik yapanlardan biri de 62 yaşındaki Ali Özdemir’di. Bugüne kadar engelli olduğu için askerlik yapamadığını söyleyen Özdemir duygularını şöyle anlattı;

“Uşak Banaz doğumluyum. Uzun yıllar önce Muğla’ya yerleştik. Bugün Muğla İl Jandarma Komutanlığına Vatani görevimi yapmaya geldim. Vatan görevimi 62 yıl sonra da olsa yapmanın mutluğunu yaşıyorum. Yemin töreni sonrasında tezkeremizi aldık. Çok güzel bir duygu. Yaşadığım bu sevince 9 ay önce bir iş kazasında kaybettiğim kızım Nurhayat’ın da şahitlik etmesini isterdim. Onu çok seviyordum. Sevgimi göstermek için koluma kızımın dövmesini yaptırdım”


BÖYLE BİR SEVİNCİN YAŞI OLMAZ

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu da uygulamanın engelli insanları ve ailelerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Böyle anlamlı bir günde ilimizin farklı ilçelerinden askerlik çağına gelmiş özel bireylerimize temsili askerlik imkânını sunan Milli Savunma Bakanlığı’mıza ve Muğla İl Jandarma Komutanlığı’mıza teşekkür ediyorum. 62 yaşında askerlik sevincini yaşayan Ali ağabeyimizin sevincine ortak olduk. Böyle bir sevinci yaşamanın yaşı olmaz. Onun yaşadığı mutluluğu tüm engelli bireylerimizin yaşamasını isteriz” dedi.


ATALARININ VE DEDELERİNİN YAŞADIĞI DUYGUYU YAŞADILAR

Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz ise temsili askerlik uygulamasının “Yüce Türk Milleti’nin vatan sevgisinin bir göstergesi olarak Dünya ilk ve tek bir uygulama olarak büyük önem kazandığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Bugün engelli kardeşlerimizin askerlik görevlerini yapmaları atalarının ve dedelerinin yaşadıklarını duyguları yaşamalarını sağlamaya çalıştık. Sevgili Mehmetçikler bugün hatırası hayatınız boyunca anılarınız ve yüreğinizde çıkmayacak mutlu bir gündür. Büyük bir heyecanla üniformalarınızı giydiniz, askerliği temel eğitimi olan esas duruş, selamlama olmak üzere yanaşık düzen eğitimini başarıyla icra ettiniz. Karavanadan yemek yediniz. Sizlerin sevginizde, düşüncenizde, başarınıza engel yoktur. Bugün biz bunları gördük, yaşadık. Sizlerle gurur duyduk.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir