AB Komisyonu Başkanı Leyen: Sağdaki ve soldaki aşırılar destek aldı

AA

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçlarına göre aşırı uçlardaki partiler, önemli kazanımlar elde etti.

Kıtada dengeleri değiştiren sonuçlar, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in gündemindeydi.

Leyen, AP seçimlerinin sonuçlarına göre merkezdeki gruplara daha büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Alman Hristiyan demokrat siyasetçi Leyen, 6-9 Haziran’da düzenlenen AP seçimlerinin ardından EPP’nin listebaşı adayı olarak genel kurul salonunda basına hitap etti.

“Sağdaki ve soldaki aşırıların destek aldığı bir gerçek”

Mensubu olduğu grubun birinci gelmesiyle seçim sonuçlarının güçlü bir Avrupa isteyenlerin çoğunlukta olduğu mesajını verdiğini vurgulayan von der Leyen, şöyle dedi:

Yani merkez yerinde duruyor ama sağdaki ve soldaki aşırıların da destek aldığı bir gerçek. Bu nedenle sonuç, merkezdeki taraflara büyük sorumluluklar yüklüyor.

“Amacım Avrupa’dan yana olanlarla bu yola devam etmek”

Von der Leyen, yarından itibaren ikinci sıradaki, merkez sol eğilimli Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve liberal çizgideki Avrupa’yı Yenile (Renew Europe-RE) grubunun desteğini almak için görüşmelere başlayacağını söyledi.

“Amacım Avrupa’dan yana, Ukrayna’dan yana ve hukukun üstünlüğünden yana olanlarla bu yola devam etmek.” diyen von der Leyen, bir soru üzerine, AB Konseyi’nin de desteğini alacağına inandığını kaydetti.

AP’nin duyurduğu kesin olmayan sonuçlar

“AP’nin 10’uncu yasama döneminin ilk gerçekçi resmi” olarak duyurduğu sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 72, aşırı sağcı partileri buluşturan Kimlik ve Demokrasi (ID) 58 ve Sol grup 36 sandalye kazandı. Resmi sonuçların yarın açıklanması planlanıyor.

Akabinde AP’ye girebilen partilerin yeni siyasi grupları oluşturmaya ve ardından AB Komisyonunun yeni başkanının seçimi amacıyla görüşmelere başlaması bekleniyor.

AB ülkelerinin liderleri 17 Haziran’da gayri resmi bir zirvede bir araya gelerek, AB Komisyonu Başkanlığı için aday üzerinde karar verecek. Ardından bu aday, AP’nin onayını alması gerekecek.

AB’nin yeni yönetiminin belirleneceği tarih

AP’nin ilk genel kurul oturumu 16 Temmuz’da yapılacak ve yeni yasama dönemi başlamış olacak. Konsey başkanı da dahil olmak üzere AB’nin yeni yönetiminin tümüyle belli olması ise aralık ayını bulacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir